alt

W dniach 2 do 16 sierpnia 2010r. w Centrum Rekreacyjno-Sportowym w Chotowej - gmina Czarna odbyły  się Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn do lat 20 w Szachach. Mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem Bronisława Komorowskiego – Prezydenta Elekta Rzeczpospolitej Polskiej.

Przewodniczącym KOMITETU HONOROWEGO był Waldemar Pawlak – Wicepremier Rządu RP, Minister Gospodarki , natomiast jednym z członków honorowych  komitetu był Wójt Gminy Jodłowa - Robert Mucha. Organizatorem Mistrzostw był Polski Związek Szachowy, w którego imieniu działa Komitet Organizacyjny Mistrzostw Świata.

W dwutygodniowych mistrzostwach w Czarnej rywalizowało 200 zawodników. Szachowymi mistrzami świata juniorów do lat 20 zostali : Rosjanin Dmitry Andreikin (złoto) ,srebro  wywalczył Rosjanin  Sanan Sjugirov natomiast w ostatnim dniu rywalizacji korzystne wyniki na innych szachownicach wykorzystał nasz Dariusz Świercz, który pokonał Szweda Erika Blomqvista i z ósmego miejsca wskoczył na najniższy stopień podium. Na ósmym miejscu skończył mistrzostwa kolejny z naszych reprezentantów Jacek Tomczak.

Wśród pań złoto wywalczyła  Anna Myzychuk (Slovenia)  , która walkę o złoto przypieczętowała zwycięstwem nad Ekateriną Pavlidou z Grecji. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Olga Girya, która w ostatniej rundzie tylko zremisowała z Iriną Andrenko z Ukrainy. Brązowy medal wywalczyła Rout Padmini z Indii.
Do pierwszej dziesiątki nie udało się wskoczyć żadnej z Polek. Najwyżej sklasyfikowana Klaudia Kulon skończyła mistrzostwa na 18 miejscu.