Parafię Jodłowa Górna, której obecne terytorium zostało wydzielone z parafii  Jodłowa, erygował w 1981 r. abp J. Ablewicz. Wówczas też   biskup Ablewicz przysłał ks. Mariana Myjaka - który do tej pory sprawuje funkcję proboszcza parafii - aby organizował parafię i z parafianami kontynuował rozpoczętą budowę.

Wznoszenie świątyni trwało kilka  lat, a w sposób szczególny w budowie zapisali się w ludzkiej pamięci: ks. Jan Mleczko;  ks. infułat Władysław Lesiak - proboszcz Kościoła pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu, którego marzeniem było, aby w jego rodzinnej miejscowości Jodłowej Górnej powstała kiedyś kaplica, do której wierni mogliby przychodzić, skracając sobie znacznie drogę do parafialnej świątyni. Duży wkład wnieśli : Stanisław Proszowski, który włożył wiele  wysiłku w załatwianie spraw związanych z budową świątyni oraz Stanisław Kaczka, który dał działkę pod kościół. W gronie tym nie może również zabraknąć członków komitetu budowy: Jana Błaszczyka i Stanisława Kosa.

Wspomniany wyżej Stanisław Proszowski był dobrym rzeźbiarzem i to spod jego dłuta wyszedł np. wiszący w głównym ołtarzu parafialnego kościoła piękny krzyż. W związku z tym, iż parafia Jodłowa Górna jest pod wezwaniem  Trójcy Przenajświętszej płaskorzeźbę stanowiącą uzupełnienie wystroju prezbiterium i dopełnienie treści teologicznej wykonali później uczniowie Proszowskiego: Stanisław Jałowiec i Stanisław Błaszczyk.