DSCN2783 

 

Biblioteka

przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej

z okazji obchodów

setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

przystąpiła do ogólnopolskiej akcji

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

organizowanej przez

Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa.

 

 

Akcja polegała na organizacji warsztatów dla dzieci na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz opracowanych materiałów i scenariusza.

Jodłowskie warsztaty odbywały się pod hasłem „Mirabelka poznajemy historię Polski i regionu”, w których wzięli udział uczniowie klas III i V. Na zajęciach poznali prawdziwą historię Mirabelki .

„Mirabelka” – to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Mirabelka przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów ale nie przetrwała do naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca. Na szczęście pestki drzewka zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do wolnej Warszawy.

Nasze zajęcia-warsztaty rozpoczęliśmy dnia 5 listopada 2018r. Odwiedziliśmy klasę III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jodłowej gdzie uczniowie wysłuchali opowieści o Mirabelce, posłuchali fragmentów książki oraz rozmawiali na temat wojny, getta i wolności. Grali w grę edukacyjną” Znaj Znak”, oraz układali puzzle-okładka książki „Mirabelka” . Następnie wykonywali kotyliony, które zostały wykorzystane podczas obchodów związanych ze świętem niepodległości w dniu 11 listopada .

6 i 7 listopada 2018 r. gościliśmy w klasach V a i V b. Uczniowie w skupieniu wysłuchali fragmentów książki, z których poznali historię mieszkańców kamienicy pana Friedmana, a szczególnie Dorki, Chaima i ich synka Noamka. W opowieści przewijają się obrazy wojny i okupacji oraz tajemnicza postać Pani Ireny, która pomagała Żydom w getcie i z narażeniem własnego życia wyprowadza dzieci za mur getta. Dzieci poznały postać Ireny Sendlerowej oraz losy i życie dzieci mieszkających w getcie warszawskim. Dowiedzieli się o rodzinie Świerczków z Jodłowej, którzy podczas II wojny uratowali rodzinę żydowską - Pariserów i za ten czyn zostali odznaczeni orderem” Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”
Wspólnie tworzyliśmy drzewo pamięci i mapę Polski. Uczestnicy zajęć odrysowywali na kartkach papieru swoje dłonie , które następnie tworzyły koronę drzewa , pisali na nich za co kochają swoją ojczyznę .

Celem zajęć- warsztatów była promocja czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną, włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom z udziału w warsztatach.