W środę, 8 kwietnia 2014 roku, członkowie Sekcji Kultury Żydów Bliskowschodniego Koła Naukowego UJ wraz z opiekunem Sekcji, dr Danielem Starzyńskim oraz prezesem fundacji „Pamięć, która trwa”, panem Zbigniewem Nizińskim przyjechalii, już po raz czwarty, na kirkut w Jodłowej w celu kontynuowania prac rozpoczętych w 2012 roku. 

 

Można powiedzieć, iż wyjazd ten był niejako podsumowaniem wysiłku włożonego w dotychczasowe badania prowadzone na tym cmentarzu, gdyż udało się stworzyć spis oraz orientacyjny plan rozmieszczenia znajdujących się tam macew. Taka dokumentacja jest niezmiernie cenna nie tylko dla gminy Jodłowa, ale również dla Żydów, których rodziny niegdyś mieszkały w tych stronach. Dzięki temu rejestrowi, mogą oni odnaleźć groby bliskich pochowanych na jodłowskim kirkucie.

Łącznie udało się odczytać ponad 70 hebrajskich inskrypcji nagrobnych, z czego najstarsza pochodzi z 1837 roku. Prace te zostały docenione przez diasporę amerykańskich Żydów, a także wójta gminy Jodłowa, pana Roberta Muchę, który zaprosił członków Sekcji na spotkanie.

Warto również nadmienić, iż tym razem na kirkucie pojawili się również uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, aby zobaczyć wyniki prowadzonych przez Sekcję prac. Już od jakiegoś czasu wraz z nauczycielami z zaangażowaniem roztaczają oni opiekę nad tym miejscem, między innymi poprzez oczyszczanie cmentarza z liści i gałęzi. Działania dzieci bardzo ułatwiają późniejsze odczytywanie inskrypcji.

Wyjazdy na jodłowski kirkut stały się dla studentów swoistą tradycją. Już od dwóch lat związani są oni z cmentarzem żydowskim na Wisowej. Prowadzone prace nie tylko wzbogaciły ich wiedzę, lecz również dały możliwość nawiązania nowych, cennych znajomości. Oprócz spisywania i odczytywania macew członkowie Sekcji mieli zaszczyt poznać m.in. Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata- panią Marię Świerczek, ocalałego z Holokaustu Jack'a Pariser'a, mieszkających w USA Żydów, których przodkowie są pochowani na eksplorowanym kirkucie i członków gminy Jodłowa na czele z wójtem- Robertem Muchą i działającym na rzecz zachowania pamięci jodłowskich żydów- księdzem dr Julianem Kapłonem.