W związku z trwającym sezonem grzewczy przypominamy o kilku bardzo ważnych aspektach związanych z ochroną powietrza.

 

Problem złej jakości powietrza na terenie województwa podkarpackiego wiąże się z lokalnym przekroczeniem norm dopuszczalnych w sezonie grzewczym, szczególnie w obszarach zabudowanych dlatego powinniśmy wziąć odpowiedzialność za jakość powietrza, którym oddychamy. Zanieczyszczone powietrze niszczy nasze zdrowie.

Niewłaściwe ogrzewanie domów to główne źródło zanieczyszczań powietrza i powstawania smogu. Aby się przed tym uchronić należy przede wszystkim wymienić piec na taki, który spełnia wymagania uchwały antysmogowej. Można w tym zakresie skorzystać z oferty dofinansowania z Programu priorytetowego "Czyste powietrze”. Dobrym aspektem w walce z zanieczyszczeniami powietrza jest stosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domów. Można również ograniczyć jazdę samochodem. Zamiast podróży autem, postawić na jazdę rowerem albo spacer. Pielęgnujmy zieleń i sadźmy nowe drzewa.

Te i więcej informacji można znaleźć w załączonych ulotkach informacyjnych opracowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Załączniki:
Pobierz plik (OCHRONA_POWIETRZA.pdf)Ochrona powietrza2059 kB
Pobierz plik (OSZCZĘDNOŚĆ_ENERGII.pdf)Oszczędność energii1271 kB
Pobierz plik (UCHWAŁA_ANTYSMOGOWA.pdf)Uchwała antysmogowa1485 kB
Pobierz plik (ZDROWIE.pdf)Zdrowie955 kB
Pobierz plik (SMOG.pdf)Smog1197 kB