Narodowe Święto Niepodległości w Polsce w tym roku, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, miało inny charakter niż zazwyczaj.
Oficjalne uroczystości związane ze 102. rocznicą odzyskania niepodległości w naszej gminie pomimo tego, iż również zostały maksymalnie ograniczone, odbyły się z należytą rangą. Miały charakter symboliczny i skromny, ale zarazem podniosły.
Wieczorem w Sanktuarium Dzieciątka Jezus została odprawiona przez ks. mgr Mateusza Norka Msza św. w intencji Ojczyzny. Obchody uświetnili strażacy wraz z pocztami sztandarowymi wszystkich jednostek OSP naszej gminy na czele z Komendantem Gminnym ZOSP RP w Jodłowej Janem Kapłonem.
Wiele miejsc upamiętniających męczeńską śmierć rodaków i działalność patriotyczną w walce o niepodległość udekorowano kwiatami.
W imieniu mieszkańców Gminy Jodłowa hołd bohaterom oddali Wójt Gminy Jan Janiga oraz Przewodniczący Rady Gminy Roman Warzecha, którzy złożyli wiązanki kwiatów pod:
- Pomnikiem-kapliczką upamiętniającą Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości w asyście pocztu sztandarowego OSP z Dębowej (Paweł Augustyn, Grzegorz Chajec, Krzysztof Kaczka);
Tablicą pamiątkową przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. F. Blachnickiego w Jodłowej w asyście pocztu sztandarowego OSP z Jodłowej (Jacek Czachara, Piotr Kos, Wojciech Zioło);
Pomnikiem Konstytucji 3 Maja w asyście pocztu sztandarowego OSP z Dzwonowej (Damian Mikrut, Mieczysław Podrazik, Grzegorz Przewoźnik).
Dziękujemy ks. Mateuszowi za sprawowaną Mszę Świętą w intencji Ojczyzny oraz za wygłoszone słowo Boże. Dziękujemy wszystkim obecnym oraz radnym, sołtysom, dyrektorom szkół i wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji oraz uświetnienia uroczystości poprzez przygotowanie i udekorowanie miejsc pamięci. Podziękowania dla strażaków kierujemy na ręce komendanta J. Kapłona, który dowodził pocztom sztandarowym.