DSC 0339

 

 

 

23 stycznia 2019 r Biblioteka Publiczna w Jodłowej gościła Tanyę Valko - polską pisarkę i poetkę; arabistkę, tłumaczkę i bizneswoman.

 

 

 

 

 Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie prawie przez 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Jest autorką poradników oraz  bestsellerowej „Arabskiej sagi”,  w tym: „Arabskiej żony”, „Arabskiej córki”, „Arabskiej krwi” i „Arabskiej księżniczki”. Sukces tej serii skłonił autorkę do napisania „Azjatyckiej sagi”:  „Okruchy raju” i „Miłość na Bali”. Najnowsza jej powieść „Arabski syn” po raz kolejny wprowadza nas w tajemniczy, zachwycający a zarazem przerażający świat Orientu.

 

 Pani Valko żyjąc wśród tamtejszego społeczeństwa, zgłębiając jego kulturę i zwyczaje, w ciekawy sposób opowiadała o stylu życia i sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich.  Bohaterów swoich powieści zabierała ze sobą, umieszczając ich dalsze losy w kolejnych krajach bliskiego wschodu oraz Azji. Podczas spotkania wspominała swój wieloletni pobyt w Libii, który zaowocował rozpoczęciem jej literackiej kariery i powstaniem „Arabskiej żony”.  Mieszkańcy Jodłowej mieli niezwykłą okazję poznać bliżej Tanyę Valko i dowiedzieć się więcej o kulisach powstawania popularnej serii a także poznać jej relację, jako naocznego świadka sytuacji na Bliskim Wschodzie. Opowiadała jak naprawdę wygląda sytuacja w Syrii i problemy uchodźców, czy możliwa jest miłość międzykulturowa. Przybliżyła życie i losy Polaków żyjących na Bliskim Wschodzie. Mówiła o swoim zamiłowaniu do pisania i pomysłach na dalsze powieści.

Na zakończenie podpisywała książki oraz pozowała do pamiątkowych zdjęć.

DSC 0342

DSC 0343

DSC 0349

DSC 0345