Zmiany w ustawie o systemie oświaty z dnia 29 grudnia 2015 roku obowiązujące od roku szkolnego 2016/2017

 

Informacja ważna dla rodziców

I. Realizacja wychowania przedszkolnego.

1. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym , w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.

Przykład:

Jeżeli dziecko kończy 7 lat w roku 2017 to uczestniczy w wychowaniu przedszkolnym do końca roku szkolnego 2016/2017 , a od początku roku szkolnego 2017/2018 rozpoczyna naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych lub innych formach wychowania przedszkolnego.

2. W przypadku gdy dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowanie przedszkolne może być przedłużone do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym , w którym dziecko kończy 9 lat.

3. Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu , oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Do końca roku szkolnego 2015/2016 przepis ten dotyczy dzieci w wieku 5 lat.

4. Dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu , oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego. Dzieci 3 letnie prawo to nabywają od 1 września 2017r. Oznacza to , że jeżeli rodzic dziecka 4 letniego, 5 letniego a od 1 września 2017r. dziecka 3 letniego wyrazi chęć by jego dziecko uczestniczyło w wybranej formie wychowania przedszkolnego jaka na terenie danej gminy jest realizowana to dyrektor szkoły w której działają oddziały przedszkolne ma obowiązek przyjęcia takiego dziecka do oddziału przedszkolnego w danej szkole.

5. Składanie przez rodziców podań lub wniosków o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego lub innych form wychowania przedszkolnego na terenie naszej gminy rozpocznie się od 8 marca 2016r. i będzie trwało do 24 marca 2016r. Podania lub wnioski należy składać w sekretariacie szkół lub bezpośrednio u dyrektorów.

II. Obowiązek szkolny.

1. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym , w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

2. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat pod warunkiem , że dziecko to korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny , w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

3. Dyrektor szkoły podstawowej , w obwodzie w której dziecko mieszka , na wniosek rodziców odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny. Rodzice składają wniosek w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat nie później niż do 31 sierpnia . Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego. Odroczone dziecko kontynuuje przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego.

4. Dzieciom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego może być odroczone nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym , w którym dziecko kończy 9 lat. Wniosek o odroczenie składa się w roku kalendarzowym , w którym dziecko kończy 7 lat. Wniosek można złożyć ponownie w roku szkolnym, w którym dziecko kończy 8 lat. Wniosek składa się do 31 sierpnia.

5. Dzieciom , które w roku szkolnym 2016/2017 rozpoczną naukę w klasie I szkoły podstawowej, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, prowadzącej (wójt, burmistrz) do dnia 15 czerwca 2016r. , może wskazać jako miejsce realizacji obowiązku szkolnego szkołę podstawową inną niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka bez zgody rodziców . Przepis ten można stosować, gdy spodziewana liczba uczniów w klasie pierwszej jest mniejsza niż 7 uczniów.

Przykład:

W szkole umownie nazwanej jako X liczba uczniów w klasie I wynosi 5 uczniów , a w szkole Y liczba uczniów w klasie I wynosi 9 uczniów. W takim wypadku organ prowadzący szkoły może przenieść uczniów ze szkoły X do szkoły Y zapewniając im bezpłatny dowóz i opiekę z miejsca zamieszkania do szkoły Y.

6. Dzieci urodzone w roku 2009, które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie I szkoły podstawowej , na wniosek rodziców , złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 roku, mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej , z tym że w tym roku szkolnym 2015/2016 nie podlegają one klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy II szkoły podstawowej oraz nie otrzymują świadectwa szkolnego promocyjnego.

7. Dziecko, którego rodzice złożyli wniosek, o którym mowa w punkcie 6 , w roku szkolnym 2015/2016 zamiast kontynuowania nauki w klasie I szkoły podstawowej, może wrócić do oddziału przedszkolnego, jeżeli dyrektor danej jednostki oświatowej wyrazi zgodę na przyjęcie dziecka w trakcie roku szkolnego . Jeżeli taka zgoda nie zostanie wyrażona dziecko kontynuuje naukę w klasie I szkoły podstawowej

8. Dzieci urodzone w I połowie 2008 roku , które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczały do klasy II szkoły podstawowej , na wniosek rodziców , złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 roku, mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie II szkoły podstawowej , z tym że w tym roku szkolnym 2015/2016 nie podlegają one klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy III szkoły podstawowej oraz nie otrzymują świadectwa szkolnego promocyjnego.

III. Dowóz dzieci i uczniów do szkół.

1. Jeżeli droga dziecka 4, 5 i 6 letniego oraz uczniów klas I-IV szkoły podstawowej przekracza 3 km. , obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu uczniów i dzieci.

2. Jeżeli droga uczniów z klas V-VI szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum przekracza 4 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu uczniów.